Pnące róże to idealny wybór do ozdoby muru. Piękne, pachnące i w cudownych kolorach. Róże pnące zdecydowanie stanowią niepowtarzalną ozdobę każdego domu, a właściwie jego ogrodu. Przeczytaj poniższy poradnik i dowiedz się jak o nie dbać, by latami cieszyć się ich wspaniałym widokiem. Kwitnącymi i pachnącymi kwiatami.
Każdy gatunek róż wymaga indywidualnego podejścia i zupełnie innej pielęgnacji. Jedną z ważniejszych kwestii jest jednak dobór odpowiedniego stanowiska dla róż. Powinny one zostać posadzone w miejscu o odpowiednim naświetleniu. Róże to rośliny skrajnie światłolubne, dzięki odpowiedniemu nasłonecznieniu mogą w odpowiedni sposób się rozwinąć. Ponadto miejsce posadowienia pnących róż powinno być przewiewne, jednak bez skrajnych przeciągów. Delikatny przewiew pomaga krzewom lepiej osuszyć się z porannej rosy lub deszczu, tym samym chroniąc kwiaty przed wystąpieniem chorób.
Szukając idealnego miejsca do posadowienia kwiatów takich jak róże pnące warto wziąć pod uwagę również ewentualne wykorzystanie muru lub płotu, które posłużą za podporę dla krzewów. W przypadku braku możliwości takiego posadowienia należy od razu rozważyć zakup drewnianych lub plastikowych krat, które będą podpierały róże pnące.
Kiedy i jak sadzić krzewy róż?
Najlepszy okres do posadowienia róż to jesień. Wtedy też kwiaty mają czas na wytworzenie odpowiedniego systemu korzennego. W przypadku, gdy nie zdążysz wykonać nasadzeń jesienią możesz zrobić to wiosną tuż po przymrozkach, jednak wtedy kwiaty nie będą miały odpowiedniej ilości czasu na wytworzenie mocnych korzeni.
Tuż po posadowieniu róż pnących należy zacząć obfite podlewanie. To bardzo ważny czas dla krzewów, wtedy właśnie wytwarza się system korzeniowy. W innym okresie róże należy podlewać rzadko, ale obficie. Pamiętaj, aby podlewanie dostosować do aktualnych warunków atmosferycznych i pogodowych,
Kropka nad i….. czyli pielęgnacja
Róże to wymagające kwiaty, aby jak najdłużej zachwycały swoim wyglądem muszą być odpowiednio pielęgnowane. W tym celu muszą być odpowiednio nawożone. Najlepszym wyborem będą tutaj nawozy ze specjalnym przeznaczeniem do nawożenia róż. Ważne jednak, aby zachować tutaj zdrowy rozsądek. Zbyt duża ilość nawozów może prowadzić do osłabienia róży i większej podatności na choroby.
Jeżeli chodzi o przycinanie róż pnących to sposób jego wykonania jest uzależniony od gatunku i odmiany. Szczegółowe informacje możesz uzyskać w szkółce róż lub w internecie.
Pamiętaj, aby w okresie zimowym odpowiednio zabezpieczyć twoje kwiaty przez przymrozkami. Wczesną jesienią pokrywa krzewu powinna zostać posypana korą lub kompostem. Dodatkowo wokół rośliny można umieścić gałęzie świerkowe bądź osłonić je agrowłókniną. Osłonę można ściągnąć zaraz po ostatnich przymrozkach, najczęściej na przełomie marca i kwietnia.