Jak powinna wyglądać wyprawka dla niemowlaka?

O wyprawce dla niemowlaka należy pomyśleć już z dużym wyprzedzeniem, aby zdążyć się przygotować na przyjście maluszka. W zaawansowanej ciąży i po porodzie nie ma czasu ani siły na bieganie po sklepach. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, a kupowanie rzeczy dla maluszka sprawia wiele radości. Można przebierać w ubraniach, meblach, kosmetykach, akcesoriach do higieny itd. Najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie listy na zakupy, aby niczego nie pominąć.

Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka?

Wyprawka dla niemowlaka powinna zawierać różne przedmioty, które pomogą w prawidłowej pielęgnacji maluszka. Nie może zabraknąć oczywiście pieluszek, warto zaopatrzyć się w jednorazowe i wielorazowe. W pierwszych miesiącach zużywa się ogromne ilości pieluszek. Najwygodniejsze są oczywiście jednorazówki, które wyrzuca się po zużyciu. Istotne jest to, aby nie kupować zbyt dużego zapasu pieluszek, bo nigdy nie wiadomo, jak dziecko zareaguje na dany produkt. Pierwsze dni będą czasem eksperymentów z pieluszkami różnych producentów, aby znaleźć w końcu odpowiednie.

Nie może zabraknąć pieluszek tetrowych, flanelowych i bambusowych, które mają szerokie zastosowanie. Przydadzą się do codziennej pielęgnacji dziecka. Posłużą nie tylko jako pieluszki, ale będą pełnić funkcję myjki, podkładu do wanienki, chusteczki do wycierania ulanego pokarmu, cienkiego kocyka. W wyprawce powinny znaleźć się także chusteczki nawilżające, gaziki i sól fizjologiczna. Warto wyposażyć się w gruszkę lub aspirator do nosa, co służy do odprowadzania wydzieliny. Zatkany nos u maluszka stanowi spory problem, dlatego warto mieć pod ręką sprawdzone akcesorium do jego udrożnienia. Potrzebny będzie także przewijak, co ułatwia pielęgnowanie dziecka. Powinno się zaopatrzyć także w nożyczki do paznokci z zaokrąglonymi krawędziami, szczotkę do masowania skóry głowy, maść na odparzenia, preparat do pielęgnacji kikuta pępowinowego.

O czym należy pamiętać podczas kompletowania wyprawki dla dziecka?

W wyprawce dla noworodka nie może zabraknąć różnych akcesoriów używanych podczas kąpieli. Niezbędna jest oczywiście wanienka, niezwykle wygodny będzie model ze stelażem, który odciąży kręgosłup rodzica. Na liście rzeczy do kupienia powinny znaleźć się też: termometr do kąpieli, mydło/żel dla noworodków, myjka z miękkiego materiału, oliwka/balsam do ciała, ręczniki i okrycia kąpielowe. Pamiętać należy również o zakupie odpowiednich ubranek dla niemowlaka. Szukać należy odzieży w rozmiarze 52/62. Istotną kwestią jest to, aby ubrania były wykonane z naturalnych tkanin typu bawełna, bambus, len.

Wystrzegać należy się tekstyliów z syntetycznych materiałów, zawierających szkodliwe substancje. Dziecko będzie potrzebowało różnego rodzaju elementów garderoby: body, pajacyków, kaftaników, skarpetek, swetrów, bluz, czapek, kombinezonów, ciepłych rękawiczek. Z kolei do karmienia noworodka przydadzą się laktator, butelki, wkładki laktacyjne, smoczki, szczotki do czyszczenia butelek, podgrzewacz do butelek, poduszka do karmienia. Nie można zapomnieć o rzeczach do spania w postaci łóżeczka, materaca, śpiworka, kocyka, rożka, smoczka uspokajacza, niani elektronicznej. Z kolei w wyprawce spacerowo-samochodowej powinny znaleźć się fotelik, wózek dziecięcy, nosidełko, chusta do noszenia dziecka.