szalunki szalunki

Szalunki i profesja

W dzisiejszych czasach technika pozwala nam zabezpieczyć wykopy za pomocą szalunków. Musimy pamiętać, że są niezbędne ze względu na bezpieczeństwo, szczególnie w ciężkich warunkach glebowych czyli na podłożu sypkim lub mocno nawodnionym. Na rynku jest wielu producentów szalunków, dlatego bezproblemowo możemy je zakupić bądź wypożyczyć.
Tak na prawdę szalunki możemy wykorzystać na każdym terenie, ponieważ są one skutecznym zabezpieczeniem niezależnie od kształtu czy wielkości podłoża. Szalunki wykopowe możemy podzielić na lekkie, średnie i masywne czyli ciężkie a również szalunki skrzyniowe lub typu box. 

Szalunki do wykopów typu lekkiego super sprawdzają się na mniejszych terenach, nie potrzeba do ich montażu żadnych ciężkich maszyn, chociaż ważą do 1400kg. Są bardzo łatwe w użyciu i często wykorzystywane. Można je w łatwy sposób przetransportować czy też magazynować. Szczególnie wykorzystuje się je przy płytach fundamentowych czy też żelbetowych.
Szalunki typu średniego są najczęściej wykorzystywane przy budowaniu mieszkań. Tutaj szalunki są już znacznie cięższe, transport jest trudniejszy a koszty magazynowania również wzrastają.
Ostatnim typem są szalunki ciężkie, czyli najczęściej wykorzystywane w budownictwie. Zapewniają świetną amortyzacje, najczęściej wykorzystywane są w budownictwie przemysłowym i mieszkaniowym.

Musimy pamiętać o szalunkach, ponieważ stanowią one bardzo dobre zabezpieczenie przed osunięciem się ziemi. Dużym plusem jest fakt, że możemy je wykorzystywać na każdym terenie. Dzięki nim, praca może być znacznie szybsza a na pewno bezpieczna. Na rynku jest wielu producentów, dlatego mamy w czym wybierać. Szalunki wynajem nie są drogi, ceny do uzgodnienia z firmą.