Nie od dziś wiadomo, że kierunek budownictwo na politechnice czy akademii technicznej jest od lat bardzo oblegany. Dlaczego tak wielu ludzi chce studiować właśnie budownictwo? Wystarczy rozejrzeć się po każdym mieście – prawie przy każdej ulicy powstają nowe bloki mieszkalne, całe osiedla nowoczesnych domków, coraz to bardziej wymyślne drapacze chmur i wysokie budynki biurowe.
Miasta rozwijają się, powstają nowe miejsca pracy, rośnie też zapotrzebowanie na zaplecze mieszkalne dla tych wszystkich osób, które zwabione obietnicami znalezienia nowej pracy przybywają wraz z całymi rodzinami do miasta. Wybudowanie domu czy budynku biurowego to przedsięwzięcie dla całej ekipy budowlanej. Zawsze są ludzie znający się na murarce, na szalunkach, dla innych deskowania stropowe nie mają tajemnic. Aby więc wszystko dobrze zagrało, a wspólnie połączone siły przyniosły zamierzone efekty, niezwykle istotna jest współpraca.
Budownictwo to ciężkie studia i bardzo dużo nauki dla przyszłych inżynierów. Wybudowanie budynku zgodnie z projektem, ocenienie bezpieczeństwa, wszystkie wyliczenia i wzięcie pod uwagę najmniejszych nawet parametrów to skomplikowane działanie. Taki budynek musi przecież być bezpieczny dla mieszkańców lub ludzi w nim pracujących. Dlatego jeśli ktoś już decyduje się na studia na kierunku budownictwo lub pokrewnych, musi świetnie radzić sobie w zakresie matematyki i fizyki. W dzisiejszych czasach dodatkowo przydaje się także znajomość języków obcych.
Inżynier budownictwa może kierować robotami nie tylko w rodzimym kraju, ale również za granicą, co oczywiście od razu przekłada się na znacznie lepszą pensję.