Profile LED Profile LED

Profile do taśm LED, czyli jak odpowiednio zamontować paski LED

Obecnie bardzo często decydujemy się na oświetlenie dekoracyjne przy użyciu taśm i pasków ledowych. Są one również bardzo często niepoprawnie instalowane. Taśmy LED podobnie jak inne źródła światła LED nie są odporne na wysoką temperaturę i potrzebują odpowiedniego radiatora. Klejenie paska ledowego bezpośrednio na ścianie lub sufit znacznie skróci jego żywotność, jak i po pewnym czasie będziemy mogli zaobserwować jego powolne odklejanie się, czy przepalone, poszczególne diody.

Profile LED są wprost idealnym rozwiązaniem tego problemu. Wykonane najczęściej z aluminium, doskonale odprowadzają ciepło z diod LED, przy tym chroniąc je przed przypadkowym uszkodzeniem, czy zabrudzeniem.

Profile aluminiowe do taśm LED możemy wybierać wśród tych meblowych, architektonicznych, ale także wśród tych przystosowanych do zabudowy. Profile meblowe, to najmniejsze z dostępnych i są one przystosowane najczęściej do jednej taśmy, ale występują również nieco szersze (do trzech taśm). Idealnie sprawdzają one się do dodatkowego doświetlenia szafki lub póki, ale również mogą stanowić wyśmienity dodatek do oświetlenia dekoracyjnego.

Kolejnym rodzajem profili są te architektoniczne. Przystosowane są one do instalacji od 2 do nawet 6 taśm LED równolegle (w zależności od wybranego modelu). Dzięki swojej konstrukcji są one znakomitym wyborem, kiedy to potrzebujemy znacznie mocniejszej dawki światła. Kilka taśm zamontowanych równolegle, może służyć zarówno do dekoracji, ale również jako główna lampa oświetleniowa.

Występują jeszcze profile podłogowe, przypodłogowe i schodowe. Posiadają one dodatkowe zabezpieczenia, ze względu na swój rodzaj zastosowania. Są one odporne na wnikanie kurzu, pyłu i wilgoci, a także można po nich swobodnie stąpać. Oświetlenie podłogowe przy pomocy profili i taśm LED może stworzyć niesamowitą aranżację, niezbyt dużym kosztem.

Większość profili LED posiada dodatkowe akcesoria. Ułatwiają one znacznie montaż, ale także zwiększają możliwości samej listwy LED. Są to

  • Zaślepki – służące do eleganckiego wykończenia listwy.
  • Uchwyty – w przypadku profili meblowych, pozwalają na ich montaż bez ingerencji w konstrukcję samej listwy.
  • Linki do zwieszania – stalowe zawiesia, pozwolą nam na trwałe i stabilne zwieszenie naszej listwy LED.
  • Profile montażowe – zwiększające możliwości samych profile odnośnie do montażu i instalacji.

Profile do taśm LED dostępne są w kolorze: czarnym, białym, srebrnym, surowym i inox. Występują w trzech długościach: 1 metra, 2 metrów i na zamówienie 3 metrów.